„Lygiausios darbovietės“ titulas

Šiais metais jau ketvirtą kartą Moterų informacijos centras skelbė metų „Lygiausios darbovietės“ konkursą. Kaip ir kiekvieną kartą  nerimavome, ar sulauksime pakankamai dalyvių – kitaip tariant, ar lyčių lygybė darbe yra svarbu, ar auga supratimas, kad kiekvieno žmogaus gebėjimai turi būti vertinami nepriklausomai nuo lyties.  Galime pasidžiaugti, kad  kiekvienais  metais dalyvių aktyvumas auga. Dar labiau džiugina tai, kad tikrai ne prizas – nors ir jį, žinoma, smagu gauti – yra pagrindinė tokio dalyvavimo paskata. Esame visuomeninė organizacija ir apdovanoti galime labiau simboliškai, tačiau tikime, kad „Lygiausios darbovietės“ titulas – tikrai prestižinis, parodantis įmonės ir viso jo kolektyvo šiuolaikišką požiūrį į darbą ir darbuotojus.
Džiugūs pastebėjimai
Šiais metais sulaukėme 136 užpildytų anketų. Turint galvoje, kad klausimyną gerokai išplėtėme ir įdėjome gal būt daugeliui netikėtų klausimų, tarkim, apie seksistinio pobūdžio juokelius ir veiksmus darbe arba apie tėvystės/motinystės atostogas bei galimybes derinti darbą su šeimą. Atsakymai į tokius klausimus parodė ne tik formalų požiūrį į lyčių lygybės principų laikymąsi darbe, bet ir kiekvieno atsakiusiojo problemos supratimą. Esame dėkingi visiems atsakiusiems už skirtą laiką – šie tekstai ir pamąstymai padės mums nustatyti prioritetus tolesniam darbui. Dar be galo smagu, kad labai plati atsakiusiųjų geografija – Panevėžys, Vilnius, Kaunas, Mažeikiai, Joniškis, Biržai ir dar daugybė miestų ir miestelių. Tai tikrai didelis pasiekimas, nes rodo ne tik tai, kad interneto paslaugos Lietuvoje tikrai vienos labiausiai išplėtotų pasaulyje (konkurse dalyvauti buvo galima tik internetu), bet ir tai, kad lyčių lygybės problema nebėra naujiena už sostinės ribų. Labai skirtingos ir konkurse dalyvavusios darbovietės: nuo Lietuvos kariuomenės iki kaimo turizmo sodybos.  Tai irgi leidžia manyti, jog  pasiūlytu kampu pažvelgti į savo darboviete įdomu labai skirtinga veikla užsiimantiems žmonėms. Mes esame tikri, kad dar po kelerių metų dalyvius konkurse skaičiuosime tūkstančiais, o „Lygiausios darbovietės“ titulas bus viena svarbiausių motyvuojančių priemonių.
Nugalėtojas
Taigi, po malonaus atsakymų skaitymo ir įtempto svarstymo, kas gi šiais metais nusipelnė „Lygiausios darbovietės“ titulo, Moterų informacijos centro sudaryta komisija nusprendė, kad tai yra ERGO Kauno regioninis centras nes darbuotojos Erikos žodžiais  „…ši darbovietė yra socialiai atsakinga, darbuotojams taiko plačią papildomų socialinių garantijų ir kompensacijų programą. Aktyviai remia sveiką gyvenimo būdą propaguojančius renginius (Velomaratono partneris). Skatina būti darbuotojus atsakingais tausojant gamtą, remia dalyvavimą akcijoje „Darom”. Skatina darbuotojų tobulėjimą – organizuojami mokymai. Bendradarbiauja su UNICEF, įmonė prisijungė prie aukojimo vaikams iniciatyvos. Remia kultūrinius renginius „Kino pavasaris”, Jazz sessions”. Organizuoja darbuotojų vasaros šventes. Gal dar ką ir pamiršau išvardinti, todėl manau kad mano darbovietė tikrai atitinka socialiai atsakingai darbovietei keliamus reikalavimus.“
Sveikiname, džiaugiamės kartu ir tikimės, kad dalyvausite ir kitais metais.

Ir ne tokie džiugūs pastebėjimai
Į tas 136 užpildytų anketų galima pažiūrėti ir ne taip optimistiškai. Net ne todėl, kad skaičius nėra didelis. Tačiau, suvokiant, kad atsakiusieji patys rinkosi dalyvavimą konkurse, grėsmingai atrodo net ir keli atsakymai, kad darbuotojui paprašius lanksčių darbo sąlygų, jam gali grėsti atleidimas, ar, kad skiriasi darbo apmokėjimas bei darbo sąlygų sudarymas pagal lytį. Tikrai turime kur tobulėti. Lygiai kaip ir suvokime, kas yra socialiai atsakinga įmonė – laiku ir pagal įstatymus suteikiamo ir mokamos socialinės garantijos – tai turi būti norma, o ne socialinės atsakomybės požiūris, kurio sąvoka gerokai platesnė – nuo lygių galimybių principais paremtos atmosferos darbe iki dalyvavimo bendruomenės gyvenime bei pilietiškumo skatinimo.
Kita medalio pusė„Mergos, susitikime šiandien aptarti kito mėnesio planų“… Ugdymo įstaigos, kurioje tarp moterų dirba vienintelis vyras, darbuotojos šitaip dažniausiai pradeda savo vidinės komunikacijos laiškus. Vyras sako, kad dažnai jo net neįtraukia į tokią komunikaciją. Ir dar sako, kad  dalį savo darbo laiko dirba ne tai, ko mokėsi ir pats pasirinko, o tampo sunkius daiktus, taiso sugedusius ir pan. “Daug kalbama apie lyčių lygybę, ir vaikus tikrai to mokome. Mano klasėje – nėra berniukų kurie nežaistų su lėlėmis, ar kartu su mergaitėmis. Ir nėra mergaičių kurios nežaistų mašinomis, ar kartu su berniukais. Bet mokytojo pozicija – toli nuo filosofijos”, – taip sako į anketos klausimus atsakęs vyras. Iš tikrųjų tai tik dar kartą įrodo, kad lyčių lygybė pirmiausia turi atsirasti kiekvieno ir kiekvienos galvoje – įstatymais ir reguliavimais mąstymo nepakeisime. Todėl visų pirma patys galvokime kaip elgiamės vienoje ar kitoje situacijoje – ir ne tik darbe, namuose – taip pat.

Moterų informacijos centras
1MIC new

Grįžti į naujienų sąrašą