Lygios galimybės ir teisės darbe

Lygiausios darbovietės titulą jau penktą kartą asociacijos Moterų informacijos centro organizuojamame konkurse šiais metais gavo UAB „Vaikystės sodas“. Lygiausia darbovietė – tai konkursas, kuriame Lietuvos įmonių darbuotojai kviečiami nominuoti savo darbovietę, kaip įstaigą, kurioje vienodos sąlygos dirbti, atsiskleisti, ilsėtis, derinti šeimos ir darbo veiklą tiek vyrams, tiek moterims.

Dar daugiau – čia net ir psichologinė atmosfera turi būti tokia, kurioje nesijuokiama iš seksistinių pokštų, o bendraujant vengiama lyčių stereotipų.

download1

Austėja Landsbergienė – „Vaikystės sodo“ vadovė, sako, kad jai šis titulas – malonus kryptingo darbo įvertinimas, nes tiek ikimokyklinės ugdymo įstaigos „Vaikystės sodas“, tiek ir iš jo išaugusiai Karalienės Mortos mokyklai lyčių lygybė labai svarbus aspektas, tiek ugdymo procesui, tiek ir formuojant kolektyvą. Ji sako pastebėjusi nemenkus pokyčius per pastaruosius penkerius metus, įvykusius šioje srityje, tačiau ir stereotipinio mąstymo likę dar daug.

Per visus darbo metus ikimokyklinio ugdymo įstaigos vadovė sako turėjusi du atvejus, kai šeima prašė pakeisti vaiko auklėtoją vyrą į moterį. Atsisakius tai padaryti, viena šeima sutiko su argumentais, kad įstaigos auklėtojai yra renkami pagal jų profesinius gebėjimus ir kompetencijas, o ne pagal lytį ir paliko vaiką įstaigoje, o vėliau padėkojo už tokį sprendimą, o kita – pakeitė ugdymo įstaigą.

Pasak Austėjos Landsbergienės – svarbiausia, kad visi kartu: tėvai ir pedagogai – ugdytume visavertę asmenybę, kad mergaitėms nebūtų baisu atlikti gamtos mokslų bandymus ir išsakyti savo nuomonę, o berniukai nebijotų parodyti emocijų, išsipasakoti.

Daugeliui atrodo, kad šie dalykai savaime aiškūs, tačiau lyčių lygybės srityje dirbančios organizacijos nuolat susiduria su situacija, kai nelygybės apraiškos yra tiesiog nesuvokiamos. Todėl kviesdami įmonių atstovus nominuoti savo darbovietes lygiausios titului, kvietėme užpildyti išsamų klausimyną, leidžiantį pažvelgti į darbinę aplinką įvairiais rakursais.

Šiais metais sulaukėme užpildytų 128 anketų. Tai keliomis mažiau nei pernai. Gali būti, kad menkesnį dalyvių skaičių lėmė menkas konkurso viešinimas – šiam beveik nebuvo lėšų. Tačiau kita vertus yra labai nudžiuginusių dalykų. Visų pirma tai, kad anketas pildė ne tik moterys, vyrams darbuotojams lyčių lygybė taip pat pasirodė svarbus dalykas. Dar labiau džiugina štai tokie atsakymai: „Mūsų įmonėje niekada nebuvo juntama įtampa dėl su lytimi susijusių dalykų.

Savo komandoje nesu susidūrusi su žeminančiais juokeliais ar neteisingu vertinimu. Viskas remiasi darbo rezultatais, paties noru tobulėti, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar kitų demografinių aspektų. Viena iš įmonės vertybių ir yra pagarba, kuri čia akivaizdžiai puoselėjama. Be to, aukštas, svarbias pareigas čia užima ir moterys, ir vyrai – abiejų įžvalgos vertinamos, o darbas rodo pavyzdingus rezultatus.“ Tai UAB „Studio moderna“ atstovės tekstas.

Tokie atsakymai tiesiog akivaizdus patvirtinimas, kad lyčių lygybė suvokiama kaip svarbus geros atmosferos įmonėje kriterijus. Na ir trečias džiuginantis dalykas – plati nominuotų įmonių geografija: Rokiškis, Telšiai, Kretinga, Trakai, Tauragė, Panevėžys.

Išrinkti nugalėtoją tikrai nebuvo lengva. Juo labiau, kad konkurso organizatoriai nesiima objektyviai tirti ar tikrai nominuojamoje įmonėje laikomasi lyčių lygybės. Ne toks šio konkurso tikslas. Svarbiausia, kad patys darbuotojai vertina savo darbo vietą kaip šiuolaikišką ir palankią karjeros galimybėms. Tarp lyderių šiais metais buvo UAB „Žvyrita“, Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centras, VšĮ „Versli Lietuva“, VšĮ „Šiauliai plius“, UAB „Ad form“ ir dar keletas kitų. Sveikiname nuoširdžiai ir tikimės, kad dalyvausite ir kitais metais.

Portalas kuriamas įgyvendinant projektą Moterų ir vyrų padėties skirtumų mažinimas ekonominių sprendimų priėmime Lietuvoje“.

Projekto partneriai: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija; Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba; Moterų informacijos centras; Šiaulių Universiteto Lyčių studijų centras.

Taip pat skaitykite:

Paskelbta “Lygiausia darbovietė 2014″

„Lygiausios darbovietės“ titulas

Projektas įgyvendinamas finansavimo susitarimu Nr. JUST/2012/PROG/AG/4118/GE pagal Europos Sąjungos užimtumo ir socialinio solidarumo programą PROGRESS (2007-2013), kurią įgyvendina Europos Komisija.

Projektą finansuoja:

Grįžti į naujienų sąrašą